Badania prenatalne
Badania wykonywane są przez wykwalifikowany personel posiadający certyfikaty FMF (Fetal Medicine Foundation) oraz Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pozwalające na prowadzenie diagnostyki prenatalnej w pełnym zakresie.
Badania prenatalne wykonywane są na ultrasonografach marki GE Voluson.
Świadczenia wykonywane są bezpłatnie w ramach NFZ oraz komercyjnie.
(Badania w ramach NFZ wykonywane na podstawie skierowania na badania prenatalne z prywatnego gabinetu ginekologicznego lub poradni ginekologiczno-położnczej)
Badania prenatalne wykonuje się:
* 11 - 14 tydz. ciąży - wykonywane jest USG oraz test podwójny (beta hCG+białko PAPP-A)
badanie krwi również refundowane przez NFZ
* USG prenatalne między 18 a 22+6 tydz. ciąży tzw. badanie połówkowe
* zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w trzecim trymestrze ciąży zalecane jest również trzecie badanie prenatalne pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży, także w przypadku prawidłowych wyników wcześniejszych badań. Trzecie badanie prenatalne nie jest finansowane przez NFZ i może zostać wykonane prywatnie.
NOWOŚĆ!
Badania prenatalne nowej generacji (testy nieinwazyjne), dokładność badania 99%:
-VERACITY -za pomocą testu dokładnie mierzy się poziom wolnego płodowego DNA we krwi matki, celem wykrycia ewentualnych aneuploidii płodu (Zespół Downa (trisomia 21), Zespół Edwardsa (trisomia 18) , Zespół Patau (trisomia 13), zespół Turnera (monosomia X), Zespół Jacobsa ). Badanie przeprowadzane już od 10 tygodnia ciąży, a do jego wykonania niezbędna jest jedynie próbka krwi ciężarnej kobiety (pobrana jak do normalnego badania krwi).
-VERAGEN- badanie pod kątem aneuploidii, mikrodelecji i mutacji punktowych. Schorzenia, które wykrywa badanie niosą za sobą poważne konsekwencje, często wpływając na jakość życia. Ich wczesne wykrycie to szansa na przygotowanie się do przyjęcia dziecka o specjalnych potrzebach. Do do jego wykonania niezbędna jest jedynie próbka krwi ciężarnej kobiety (pobrana jak do normalnego badania krwi) oraz wymaz z policzka ojca.
Celem badań jest nie tylko wykluczenie wad rozwojowych płodu, ale przede wszystkim określenie tzw. ryzyka wystąpienia wady genetycznej u płodu np. zespołu Downa , zespołu Edwardsa w oparciu o tzw. ultrasonograficzne markery wad genetycznych.
Badanie ultrasonograficzne nie diagnozuje jednostki chorobowej, lecz określa ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, pozwala na ocenę rozwoju płodu. W pewnych przypadkach zalecane są dalsze, bardziej szczegółowe badania np. amniopunkcja genetyczna.